Anal Siğil

Anal Siğil Nedir?

Anal siğil, anüsün içini ve çevre bölgesini ilgilendiren bir hastalıktır. Genital bölgenin derisini de etkileyebilirler. Siğiller, başlangıçta iğne ucu kadar küçük noktalar halinde görünebilir ve zamanla bir fındık boyutuna ulaşabilirler. Hastalarda genellikle rahatsızlık ya da ağrıya yol açmazlar. Dolayısıyla hastalar siğillerinin varlığından haberdar olmayabilirler. Bazı hastalar kaşıntı, kanama, mukus salgısı veya anal bölgede kitle hissi yaşayabilirler.

Anal Siğile Ne Yol Açar?

Anal siğillere, insandan insana temas yoluyla bulaşan HPV’nin (Human Papilloma Virus) yol açtığı düşünülmektedir. HPV bir cinsel yolla bulaşan hastalık olarak değerlendirilmektedir. Anal siğil hastası olmak için anal yolla cinsel ilişki kurmanız şart değildir.

Siğillerin Alınması Gerekli Midir?

Evet. Siğiller alınmadığında genellikle büyür ve çoğalır. Tedavi edilmezse etkilenen alanda kanser gelişme riskini artırırlar.

Ne Tür Tedaviler Uygulanabilir?

Siğiller küçükse ve sadece anüs çevresindeki deride yerleşmişlerse topikal (yüzeyel) ilaçla tedavi edilebilirler. Ayrıca, doktorlar tarafından sıvı nitrojenle dondurularak da tedavi edilebilirler. Cerrahi tedavi de bir seçenektir. Ameliyat, en hızlı tedavi yöntemidir ancak siğillerin yerleşimine ve sayısına göre lokal, genel veya spinal anestezi altında yapılmalıdır. Anal kanal içindeki siğillerde genellikle ilaçla tedavi mümkün değildir ve cerrahi gerekir.

Cerrahi Tedavi İçin Hastaneye Yatmalı Mıyım?

Hayır. Anal siğillerin cerrahi tedavisinden sonra hastalara genellikle yatış önerilmez.

Cerrahi Tedavi Sonrası İşe Ne Kadar Süre Gidemem?

Çoğu hasta tedaviden sonraki birkaç gün orta düzeyli bir rahatsızlık hisseder ve ağrı kesici kullanmaları gerekebilir. Hastalığın boyutuna göre bazı hastalar ertesi gün işlerine dönebilirken bazı hastalar birkaç gün işten uzak kalabilir.

Tek Bir Tedavi Hastalığı Ortadan Kaldırır Mı?

Siğillerin tekrarlamasıyla sık karşılaşılır. Siğillere neden olan virüs normal görünen dokularda hastalığa yol açmadan aylarca yaşayabilir. Bazen yeni siğiller o kadar hızlı gelişir ki poliklinik tedavisi hasta tarafından tercih edilmez. Bu durumda hastaya ikinci ve duruma göre üçüncü ameliyatlar önerilebilir.

Tedavi Ne Kadar Sürer?

Yeni siğillerin oluşmadığından emin olmak için son siğil görüldükten sonra da kontroller gerekmektedir.

Siğilden Tekrar Kaçınmak İçin Ne Yapılabilir?

Bazı durumlarda siğiller, sorumlu virüs vücutta yaşamaya devam ettiği için başarılı tedaviden sonra da tekrarlayabilir. Doktorunuzla ne sıklıkta kontrole gelmeniz gerektiğini konuşun. Anal veya genital siğili olan kişilerle cinsel temas kurmaktan kaçının. Siğili olan pek çok kişinin bunun farkında olmaması nedeniyle, kondom kullanımı ve tek eşlilik bu hastalığa neden olan virüse maruziyeti azaltacaktır.

*Buradaki metin genel bir bilgilendirme olup, hastalıklar  değişkenlik gösterebileceğinden kişisel değerlendirme için cerrahınızla görüşünüz.

*Amerikan Kolon ve Rektum Cerrahları Derneği’nin hasta bilgilendirme broşürlerinden tercüme edilmiştir.